Buchu
Buchu je ker pochádzajúci z oblasti Kapska v Južnej Afrike, kde rastie divoko na slnečných svahoch. Pestuje sa aj v iných častiach Afriky a v niektorých častiach Južnej Ameriky.
Jedna z hlavných zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v jej listoch, diosphenol , je pravdepodobne zodpovedná za diuretické a antiseptické vlastnosti byliny. Vďaka tomu je obzvlášť účinná pri infekciách močových ciest a pôsobí na zmiernenie stavov vrátane cystitídy, uretritídy a podráždenia močového mechúra.
Buchu tiež zmäkčuje zapálené sliznice v močových cestách, čím pomáha predchádzať začarovanému kruhu "cystitída-antibiotiká-cystitída", ktorý často trápi pacientov s týmto ochorením. Močopudné vlastnosti buchu tiež pomáhajú vyplavovať z tela škodlivé toxíny, ale je dôležité zvýšiť príjem čerstvej vody, aby sa tieto toxíny z tela uvoľnili.
Chuť rastliny je korenistá. Sušené listy sa používajú na prípravu čaju. Účinky:diuretické, protizápalové, antibakteriálne, antiseptické, protiplesňové, lieči infekcie močových ciest a obličiek, lieči žalúdok, lieči ekzémy, znižuje príznaky artritídy, znižuje krvný tlak, reguluje hladinu cukru v krvi a upravuje zvýšenú sekréciu inzulínu.
Medzi vedľajšie účinky patrí podráždenie žalúdka a obličiek, zhoršenie menštruačných príznakov. Mali by sa mu vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, pretože môže stimulovať maternicu.