Draslík
Draslík je hlavný elektrolyt, ktorý určuje množstvo vody v bunkách (40 % celkového množstva v tele). Naopak, sodík zabezpečuje vodu v medzibunkovom priestore. Adekvátna koncentrácia draslíka a s ňou spojené optimálne množstvo vody v bunkách je potrebné nielen na celkové zdravie buniek, ale aj na udržanie elektrického potenciálu bunkových membrán a svalových vlákien a na zabezpečenie optimálneho prenosu nervových impulzov. Vzhľadom na našu stravu bohatú na sodík (soľ) je preto vhodné sledovať aj príjem draslíka, najmä ak športujeme alebo v období zvýšenej záťaže. Draslík pomáha odstraňovať prebytočnú vodu z medzibunkového priestoru spôsobenú nadmernou konzumáciou soli a vracia ju späť do buniek, čím vyrovnáva rovnováhu elektrolytov a zbavuje vás vodnatosti.
Deficit draslíka sa prejavuje zvýšenou únavou, zlým spánkom, koncentráciou, pamäťou, inzulínovou rezistenciou, zníženou pevnosťou kostí (↑ vylučovanie vápnika močom), zvýšeným krvným tlakom, bolesťami kĺbov atď. Naopak, správna hladina draslíka sa spája so zdravím kardiovaskulárneho systému, nižším krvným tlakom, zdravím kostí, svalov, obličiek, citlivosťou na inzulín. Draslík vo forme citrátu je vysoko využiteľná organická forma tohto esenciálneho minerálu a 100 mg v jednej dávke je ideálna na doplnenie.
Draslík sa podieľa predovšetkým na pohybe svalov. Spolu so sodíkom pomáha udržiavať hladinu tekutín v tele, podieľa sa na syntéze bielkovín, je zodpovedný za pravidelný srdcový rytmus a reguluje krvný tlak. Okrem iného pôsobí aj ako prírodné diuretikum (močopudný prostriedok) a pomáha odstraňovať toxíny z tela. Podporuje funkciu nervového systému. Zohráva úlohu pri svalových kontrakciách, čím pomáha zachovať svalovú hmotu. Ovplyvňuje úlohu pri syntéze bielkovín a glykogénu.
Pri nízkej hladine draslíka v krvi sa môžu vyskytnúť tieto problémy: únava, slabosť, malátnosť, zápcha, problémy s dýchaním, mravčenie/svrbenie v rukách, nohách.