Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Draslík

Další názvy:
Kalium
Draslik je minerál a elektrolyt, ktorý je v tele nevyhnutný, pretože zohráva úlohu v mnohých telesných funkciách. Najviac sa ho nachádza vo svaloch. Udržiava osmotický tlak vo vnútornom a mimobunkovom prostredí. Keďže draslík sa nachádza vo väčšine potravín, jeho nedostatok býva zriedkavý, ale napriek tomu je možné kúpiť si doplnky draslíka vo forme tabliet, tekutín, kapsúl. Odporúčaný príjem je 4700 mg denne pre dospelých. Pri určovaní dennej dávky samozrejme rozlišujeme, či ide o muža alebo ženu, pretože ženy majú nižší príjem draslíka. Zvýšený príjem draslíka je potrebný aj pri väčšej fyzickej námahe a tiež počas dospievania.
Draslík sa nachádza v potravinách, ako sú banány, sušené ovocie, napríklad marhule a slivky, sušené paradajky, fazuľa, hrach, avokádo a ryby.

Draslík je hlavný elektrolyt, ktorý určuje množstvo vody v bunkách (40 % celkového množstva v tele). Naopak, sodík zabezpečuje vodu v medzibunkovom priestore. Adekvátna koncentrácia draslíka a s ňou spojené optimálne množstvo vody v bunkách je potrebné nielen na celkové zdravie buniek, ale aj na udržanie elektrického potenciálu bunkových membrán a svalových vlákien a na zabezpečenie optimálneho prenosu nervových impulzov. Vzhľadom na našu stravu bohatú na sodík (soľ) je preto vhodné sledovať aj príjem draslíka, najmä ak športujeme alebo v období zvýšenej záťaže. Draslík pomáha odstraňovať prebytočnú vodu z medzibunkového priestoru spôsobenú nadmernou konzumáciou soli a vracia ju späť do buniek, čím vyrovnáva rovnováhu elektrolytov a zbavuje vás vodnatosti.

Deficit draslíka sa prejavuje zvýšenou únavou, zlým spánkom, koncentráciou, pamäťou, inzulínovou rezistenciou, zníženou pevnosťou kostí (↑ vylučovanie vápnika močom), zvýšeným krvným tlakom, bolesťami kĺbov atď. Naopak, správna hladina draslíka sa spája so zdravím kardiovaskulárneho systému, nižším krvným tlakom, zdravím kostí, svalov, obličiek, citlivosťou na inzulín. Draslík vo forme citrátu je vysoko využiteľná organická forma tohto esenciálneho minerálu a 100 mg v jednej dávke je ideálna na doplnenie.



Draslík sa podieľa predovšetkým na pohybe svalov. Spolu so sodíkom pomáha udržiavať hladinu tekutín v tele, podieľa sa na syntéze bielkovín, je zodpovedný za pravidelný srdcový rytmus a reguluje krvný tlak. Okrem iného pôsobí aj ako prírodné diuretikum (močopudný prostriedok) a pomáha odstraňovať toxíny z tela. Podporuje funkciu nervového systému. Zohráva úlohu pri svalových kontrakciách, čím pomáha zachovať svalovú hmotu. Ovplyvňuje úlohu pri syntéze bielkovín a glykogénu.

Pri nízkej hladine draslíka v krvi sa môžu vyskytnúť tieto problémy: únava, slabosť, malátnosť, zápcha, problémy s dýchaním, mravčenie/svrbenie v rukách, nohách.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Smoothie: rýchle a výživné raňajky
Smoothie: rýchle a výživné raňajky
Smoothie je skvelý spôsob, ako si pripraviť rýchle, výživné a chutné raňajky alebo desiatu. Vďaka kombinácii ovocia, zeleniny, bielkovín a zdravých tukov môže byť nielen osviežujúce, ale aj sýte a plné prospešných živín.
Gymnastická lopta: najvšestrannejší nástroj na cvičenie
Gymnastická lopta: najvšestrannejší nástroj na cvičenie
Gymnastická lopta, niekedy nazývaná aj fitball, švajčiarska lopta alebo stabilizačná lopta, je jedným z najvšestrannejších cvičebných nástrojov. Je vhodná na posilnenie stredu tela, zlepšenie rovnováhy, rehabilitáciu a ako alternatíva k bežnej stoličke pri sedení. Ak uvažujete o jej kúpe, je dôležité vedieť, ako si vybrať správnu veľkosť a aké cviky s ňou môžete zaradiť do tréningu.
Arašidové maslo: lahodná pochúťka s výživovými benefitmi
Arašidové maslo: lahodná pochúťka s výživovými benefitmi
Arašidové maslo je jednou z najobľúbenejších potravín na svete. Táto krémová a lahodná pochúťka si získala srdcia športovcov, nadšencov zdravého životného štýlu aj gurmánov. Je nielen chutné, ale aj plné živín, ktoré sú pre telo prospešné. Aké sú jeho výhody, ako si vybrať ten správny a ako ho zaradiť do svojho jedálnička?
Svalová horúčka: prečo sa vyskytuje a ako ju zmierniť?
Svalová horúčka: prečo sa vyskytuje a ako ju zmierniť?
Svalová horúčka je bežným javom, ktorý zažíva každý, kto začal intenzívne cvičiť alebo po dlhšej prestávke opäť začal s fyzickou aktivitou. Prejavuje sa bolesťou a stuhnutosťou svalov, ktorá sa zvyčajne objavuje 12 až 48 hodín po náročnom tréningu. Ako však bolesť svalov vzniká, ako ju možno zmierniť a čo možno urobiť, aby sme jej predišli?